Naučte se rozeznat psychopaty
wz
aktualizováno:
21:32 15.5.2011

MENU: úvod :: často kladené otázky :: jak rozeznat psychopata :: jak jednat s psychopatem :: jak se zbavit psychopata :: jak pomoci psychopatovi :: nejlepší odveta je.. :: O odpuštění

Jak se zbavit psychopata

1. UTEČTE!!!

Vyhledejte pomoc terapeutů i úřadů.
Nikdy neargumentujte. Postavte psychopata před hotový fakt: ODCHÁZÍM.

A pozor, protože i k tomu dochází: I kdyby vás sami vyháněli, jakmile odejdete, karta se okamžitě obrátí a půjdou po vás - protože v jejich očích je trestné být mimo jejich kontrolu, mimo dosah jejich moci. Čím víc jste byli pod kontrolou, tím větší závislostí na kontrole a moci je psychopat stižený a připravte se i na to, že budete čelit široké škále útoků. Od pronásledování smskami, e-maily, telefony, po pomluvy, kdy se od vás odvrátí rodina i příbuzní a známí v okolí, kteří pod vlivem psychopata zůstávají. Můžete zažít anonymní udání a trestní oznámení, ale i "profesionální prokletí", protože i tyto šílené služby někteří "léčitelé" za úplatu provozují. To znamená: utekli jste, ale to ještě není svoboda. Svobody dosáhnete, až psychopat bude zastaven. Mějte na paměti, že závislost na kontrole a moci je horší než závislost na heroinu. A vy jste pro "svého" psychopata "dealer", který "drogu" poskytoval - a teď jste pryč. Z pohledu psychopata vy pořád máte něco, co on/ona chce. A on/ona po vás půjde.

"Naše utrpení skončí v momentě, kdy se obrátíme k pravdě."
Niall Bradley

Svoboda má svou cenu. Někdy se zdá, s ohledem na životní příběh, že ta cena je skutečně vyčíslitelná penězi. Psychopati nakonec na nich rádi sedí. Oni znají váš strach, vaše obavy. Oni ví moc dobře jak to spolu máte, vy a oni. Vlastně to ví LÉPE než vy. (A v tom je ten háček). A pokud jste blbí, tak tu jejich hru hrajete - podle jejich pravidel. Vy jste totiž kořist, oběť. Oni jsou ti, co mají navrch protože jsou Lepší Lidé (tak to vnímají oni). Dejte své svobodě cenu. Začnete si jí možná konečně vážit. Přijměte svobodu za své právo a kompas v životě: "Je tato situace svobodná a dobrovolná?" Naučte se jednat za sebe a přijmout 100% zodpovědnost za svůj život. Naučte to i ostatní, aby se na vás nevěšeli. Nedovolte, aby kdokoliv převzal za vás zodpovědnost. Nejste blbí ani neschopní, i když vám to možná opakovali milionkrát a některé z vás přitom bili. Svobodu máte šanci získat jedině vy sami, protože vy jste jediní, kdo to dokáže. Nikdo za vás vaši svobodu nezíská. Banální pravda, že? Tyhle nikdy neslábnou.

Ne všichni jsme cítícími bytostmi (myslím tím že ne všichni soucítíme se svými bližními). Jakmile se rozšíří zpráva o psychopatovi mezi námi, jeho hra končí. Psychopat to ví. Udělá vše proto, abychom věřili jemu. Bude tak opravdový, že vše v jeho životě bude "hypernormální". To nejcenější, co máme jako cítící bytosti - náš soucit a empatii - obrátí proti nám.

Naše utrpení skončí v momentě, kdy pohlédneme zlu do tváře a rozeznáme ho. Neargumentujte, nebojujte s tím. Když neřeknete NE tomu, co je zlé, stává se zlé součástí vašeho života. Vy sami budete trpět.

Proti čemu bojuješ - přetrvává. Na co se podíváš - zmizí.

Je tu cena za svobodu, kterou zaplatíte. Tou cenou je přijetí 100% odpovědnosti za svůj vlastní život.

Je pravděpodobné, že to nezvládnete sami. Vyhledejte odbornou pomoc, získejte pro sebe rady, odstup, prostor pro nádech. Dokázalo to mnoho lidí před vámi. Dejte naději i těm, kteří přijdou po vás.

Pokud jste se něčím provinili, mohlo to být jen tím, že jste důvěřovali slepě a nebránili se včas. Pak jste jako myš, která příliš pozdě zjistí, že ji požírá had. Člověk musí být do života vybaven schopností rozeznávat zlo. Což je metoda, technika a pochopení. Mělo by to být součástí sociálních dovedností každého člověka. Proč není?

Braňte se, pokud někdo překračuje hranice svých kompetencí a chce vám bez pozvání zasahovat do života a ničit to, co je vám svaté. Pokud už v té situaci jste, přiznejte, že opravdu nad vámi nějakou má moc. Pojmenujte, skrze co tu moc má. Jsou v tom peníze? Je v tom iluze dokonalé lásky? Z místa, které najdete, začněte svou cestu ke svobodě.

Psychopat má potřebu druhého kontrolovat, ovládat, dosáhnout toho, čeho on sám chce. Jeho chování má velké výkyvy, od výrazně pozitivního, kdy druhého člověka zahrne vším, co si jen může přát, přes výrazně negativní. Negativní může mít podobu primitivního násilí, až po sofistikované nenápadné manipulace a různá podsouvání myšlenek.

Pokud milujete někoho, kdo usiluje o vaši zkázu, je to hrozná past. Je to ještě obtížnější v případě, že je to někdo z rodiny. PRAVIDLA VŠAK PLATÍ PRO VŠECHNY STEJNĚ.

Copak si můžeme dovolit chovat se ke svým bližním hrozně, protože jsou naše rodina? To přece nedává smysl!

Ano, je snadné vzdát se moci nad vlastním životem. Psychopati jsou mistři v odhalování lidských slabostí. Jsou povzneseni nad slabosti našich lidských rozměrů. Nad ty naše city a pocity jsou povzneseni. Jsou povzneseni nad hluboké pravdy a nad vysoké morální zásady. Oni říkají, že jsou POVZNESENI. Já říkám, že možná mnohem výstižnější je formulace, že oni jen nemají NAŠE ROZLIŠOVACÍ SCHOPNOSTI.

To nejhorší, čeho se můžete dopustit, je dát jim svoji důvěru. Je to příjemné, může to být v mnoha ohledech pohodlné pro vás, ale nakonec se vám to vymstí. Existuje jedna jediná věc, horší než dát důvěru psychopatovi a tou je: dát jim ji znovu.

2. UTEČTE!Sdílet

menu:
úvodní stránka
NOVINKY

často kladené otázky

jak rozeznat psychopata
jak jednat s psychopatem
jak se zbavit psychopata
jak pomoci psychopatovi
nejlepší odveta je..

O odpuštění

Dr. Robert D. Hare

odkazy a zdroje
kontakt